Cat / Esp / Eng
Esteu aquí: Inici Top List Animac 25

TOP LIST ANIMAC 25

Enguany celebrem el 25è Aniversari de l’Animac i comencem repassant les millors animacions dels darrers 25 anys gràcies a la TOP LIST ANIMAC 25. Una llista, feta gràcies a la col·laboració de persones clau en l’estudi de l’animació a nivell internacional, que aplega els millors llargmetratges animats d’aquest període, així com els noms dels Joves Talents i les animadores i animadors del futur, segons els nostres comissaris, escriptors i estudiosos.

Ho fem de la mà de les persones que més i millor han reflexionat al voltant de l’animació: grans historiadors com Jayne Pilling i Giannalberto Bendazzi, directors de festivals i filmoteques de referència com Marcel Jean (Annecy, Cinémathèque Québécoise), reconeguts acadèmics com  Paul Wells (Loughborough University) i la següent generació d'escriptors i crítics com Alex Dudok de Wit (Cartoon Brew) i Olga Borowska (Zippy Frames).

TOP LLARGMETRATGES

Els 50 millors llargmetratges dels darrers 25 anys

1- Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi)
Hayao Miyazaki, 2001, Japó


2- The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville)
Sylvain Comet, 2003, França

3- Mary and Max (Mary and Max)
Adam Elliot, 2009, Australia

4- I Lost My Body (J'ai perdu mon corps)
Jérémy Calain, 2019, França

5- The Red Turtle (La tortue rouge)
Michael Dudok de Wit, 2016, França i Bèlgica

6- My Life as a Zucchini (Ma vie de courgette)
Claude Barras, 2016, Suissa i França

7- Waltz with Bashir (Vals Im Bashir)
Ari Folman, 2008, Israel

8- Persepolis (Persepolis)
Vincent Parounnaoud & Marjane Satrapi, 2007, França

9- Kirikou and the Sorceress (Kirikou et la sorcière)
Michel Ocelot, 1998, França

10- The Boy and the World (O menino e o mundo)
Alê Abreu, 2014, Brasil

11- Anomalisa (Anomalisa)
Charlie Kaufman & Duke Johnson, 2015, Estats Units

12- Song of the Sea (Song of the Sea)
Tom Moore, 2014, Irlanda i Bèlgica

13- Princess Mononoke (Mononoke-hime)
Hayao Miyazaki, 1997, Japó

14- The Iron Giant (The Iron Giant)
Brad Bird, 1999, Estats Units

15- Fantastic Mr. Fox (Fantastic Mr. Fox)
Wes Anderson, 2009, Estats Units

16- The Tale of the Princess Kaguya (Kaguya-hime no Monogatari)
Isao Takahata, 2013, Japó

17- Have a Nice Day (Hao ji le)
Jian Liu, 2004, China

18- Paprika (Papurika)
Satoshi Kon, 2006, Japó

19- Isle of Dogs (Isle of Dogs)
Wes Anderson, 2018, Alemania i Estats Units

20- The Secret of Kells (The Secret of Kells)
Tomm Moore & Nora Twomey, 2009, Irlanda, França i Bèlgica

21- Little Otík (Otesánek)
Jan Svankmajer, 200, República Txeca

22- Corpse Bride (Corpse Bride)
Tim Burton & Mike Johnson, 2005, Estats Units

23- Rocks in my Pockets (Rocks in my Pockets)
Signe Baumane, 2014, Estats Units

24- Ernest & Celestine (Ernest et Célestine)
Benjamin Renner, Stéphane Aubier & Vincent Patar, 2012, França, Bèlgica i Luxemburg


25- Birdboy: The Forgotten Children (Psiconautas, los niños olvidados)
Alberto Vázquez & Pedro Rivero, 2015, Espanya

26- Crulic - The Path to Beyond (Crulic - drumul spre dincolo)
Anca Damian, 2011, Rumania

27- Coraline (Coraline)
Henry Selick, 2009, Estats Units

28- Spider-Man: Into the Spider-Verse (Spider-Man: Into the Spider-Verse)
Bob Persichetti, Peter Ramsey & Rodney Rothman, 2018, Estats Units

29- The Girl Without Hands (La Jeune Fille sans mains)
Sébastien Laudenbach, 2016, França

30- It's Such a Beautiful Day (It's Such a Beautiful Day)
Don Hertzfeldt, 2012, Estats Units

31- My Neighbours the Yamadas (Hōhokekyo Tonari no Yamada-kun)
Isao Takahata, 199, Japó

32- Another Day of Life (Un día más con vida)
Raúl de la Fuente & Damian Nenow, 2018, Polònia, Espanya, Bèlgica, Alemania i Hungria

33- Sita Sings the Blues (Sita Sings the Blues)
Nina Paley, 2008, Estats Units

34- Up (Up)
Pete Docter & Bob Peterson, 2010, Estats Units

35- Wrinkles (Arrugas)
Ignacio Ferreras, 2011, Espanya

36- Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit (Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit)
Nick Park & Steve Box, 2005, Regne Unit

37- Perfect Blue (Pāfekuto Burū)
Satoshi Kon, 1997, Japó

38- Marona's Fantastic Tale (L'extraordinaire voyage de Marona)
Anca Damian, 2019, França

39- Louise by the Shore (Louise en hiver)
Jean-François Laguioine, 2016, França

40- Ratatouille (Ratatouille)
Brad Bird, 2007, Estats Units

41- Millenium Actress (Sennen Joyū)
Satoshi Kon, 2001, Japó

42- I Married a Strange Person! (I Married a Strange Person!)
Bill Plympton, 1997, Estats Units

43- Waking Life (Waking Life)
Richard Linklater, 2001, Estats Units

44- The Wolf House (La Casa Lobo)
Joaquín Cociña, 2018, Chile

45- The Congress (The Congress)
Ari Folman, 2013, Israel, Germany, Luxembourg, Poland, France & Belgium


46- Chico & Rita (Chico y Rita)
Fernando Trueba, Javier Mariscal & Tono Errando, 2010, Espanya

47- Kill it and leave this town (Zabij to i wyjedź z tego miasta)
Marius Wilczynski, 2020, Polònia

48- The King of Pigs (Dwae-ji-ui wang)
Yeon Sang-ho, 2011, Corea del Sud

49- WALL·E
(WALL·E)
Andrez Stanton, 2008, Estats Units

50- The Night is Short, Walk on Girl (Yoru wa mijikashi aruke yo otome)
Masaaki Yuasa, 2017, Japó

TOP AUTORES I AUTORS CURTMETRATGES

En animació, el curtmetratge és un format especialment reconegut perquè permet una gran diversitat de temàtiques, tècniques i estils. Aquí apleguem les 25 autores i autors més destacats que han creat tota o gran part dels seus curtmetratges els darrers 25 anys.

 

  1. Theodore Ushev
  2. Koji Yamamura
  3. Regina Pessoa
  4. Igor Kovalyov
  5. Emma de Swaef & Marc James Roels
  6. Joanna Quinn
  7. Andreas Hykade
  8. Michaël Dudok de Wit
  9. Georges Schwizgebel
  10. Priit Pärn
  11. Don Hertzfeldt
  12. Dahee Jeong
  13. Špela Čadež
  14. Michaela Pavlátová
  15. Chris Landreth
  16. Juan Pablo Zaramella
  17. David OReilly
  18. Rosto (RIP)
  19. Jerzy Kucia
  20. Suzie Templeton
  21. Alberto Vázquez
  22. Paul Driessen
  23. Nikita Diakur
  24. Niki Lindroth von Bahr
  25. Florence Miailhe

 

TOP TALENT EMERGENT

Les 6 (o que tinguin més de 1 vot) autores i autors que han sorprès el món amb films originals i un talent enorme.

  1. Daria Kascheeva
  2. Martina Scarpelli
  3. Nikita Diakur
  4. Tomek Popakul
  5. Réka Bucsi
  6. Nara Normande

 

CURATORS

Aquests llistats han estat elaborats gràcies a la participació de les persones que més i millor han reflexionat al voltant de l’animació. L’Animac està profundament agraït a tots i cadascun dels grans coneixedors i influencers d’arreu del món per participar en aquest aniversari tan especial. Us convidem a descobrir els llistats personals de cadascun d’ells:

Milen Alempijevic, Serbia
Margit Antauer ‘Buba’, Croatia
Giannalberto Bendazzi, Italy
Olga Bobrowska, Poland
Marco de Blois, Canada
Alex Dudok de Wit, Netherlands and United Kingdom
Adrián Encinas, Spain
Isabel Herguera, Spain and Germany
Marcel Jean, Francia y Canada
Xavier Kawa Topor, France
Vassilis Kroustallis, Greece
Carolina López, Spain
Maria Lorenzo, Spain
Mihaela Mihailova, Bulgaria/USA
Aneta Orozek, Netherlands
Jayne Pilling, United Kingdom
Igor Prassel, Slovenia
Chris Robinson, Canada
Dan Torre, Australia
Samuel Viñolo, Spain
Paul Wells, United Kingdom
Léa Zagury, Brasil

Twitter

Social Media

Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
Vimeo

Newsletter

Subscriu-te a la NEWSLETTER ANIMAC!

Contacta

info@animac.cat
Tel/Fax: +34 973 700 325